Jaki dach wybrać na poddasze użytkowe, a jaki na strych?

dach w białymstoku

Każdy wie, że dachy mogą być różne. Ich dobór powinien być uzależniony ściśle od tego, jak zagospodarowane ma być pomieszczenie, które znajduje się bezpośrednio pod dachem. Warto więc dobrze zastanowić się nad tym, czy znajdzie się pod nim strych, czy może jednak poddasze użytkowe. Jaki dach wybrać w zależności od tego, jaką decyzję podjęliśmy?

Odpowiedni kąt

W przypadku, gdy chcesz mieć poddasze użytkowe, to najlepiej będzie jeśli zdecydujesz się na dach dwuspadowy. Pozwoli on na wygospodarowanie pod nim sporo miejsca do życia. Dobrze, jeśli spady pozwalają na pozostawienie przynajmniej 120 cm wysokości pomieszczenia. Oczywiście im wysokość jest większa, tym lepiej. W przypadku poddaszy użytkowych powinno unikać się dachów wielospadowych. Może to spowodować, że na poddaszu nie będzie ani jednej ściany pełnej wysokości. W związku z tym nie będzie też miejsca na meble np. dużą szafę ubraniową.

Ocieplenie

Dla użytkowania pomieszczenia kluczowe jest odpowiednie ocieplenie. W przypadku poddaszy użytkowych dach powinien zostać ocieplony dokładnie tak, jak każde inne pomieszczenie w domu. Oczywiście należy też doprowadzić do poddasza ogrzewanie i rozprowadzić grzejniki. Jeśli pomieszczenie jest jednak przeznaczone na strych, na którym po prostu będą przechowywane różne rzeczy, można uprościć izolację termiczną pomieszczenia. Skoro nikt nie będzie w nim przebywał zbyt długo, to marnotrawstwem byłoby ogrzewanie go w takim samym stopniu jak resztę domu.

Okno

Bardzo ważne jest okno dachowe. W przypadku poddasza użytkowego powinno ono być spore i usytuowane tak, by łapało sporo słońca. Z racji wysokości oraz kąta, pod jakim dach jest ustawiony w stosunku do promieniowania słonecznego, niewielkie okno może nie zapewniać wystarczającej ilości światła. Warto więc wybrać większe okno i dobrze je zaizolować przed ewentualnymi stratami cieplnymi. W przypadku strychu lepiej jest wstawić niewielkie okno wyłazowe, które może przydać się w awaryjnych sytuacjach, gdy konieczne będzie wejście na dach.

Najnowsze wpisy

Menu