Dach jest najważniejszym elementem konstrukcyjnym budynku, który ma za zadanie chronić jego wnętrze przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak opady atmosferyczne, wiatr oraz niską i wysoką temperaturą. Z tych powodów, dach, a szczególnie jego poszycie, powinno być nie tylko estetyczne, ale również dobrze przylegające do konstrukcji więźby dachowej, szczelne oraz wytrzymałe.
Dachy – rodzaje poszycia
Wytrzymałość dachu, rodzaj poszycia, a także jego potencjalny ciężar, trzeba wziąć pod uwagę już w fazie projektowania budynku – tu najważniejszą sprawą będzie rodzaj poszycia, które zostanie wykorzystane w tym konkretnym przypadku, gdyż nie każde poszycie można zamontować na dowolnej formie i bryle dachu. Dlatego, uwzględniając kształt dachu oraz jego konstrukcję, należy przypisać odpowiednie materiały, pasujące do zatwierdzonego projektu.
Pokrycie dachowe występuje pod różnymi postaciami i mogą to być pojedyncze elementy, takie jak: dachówki ceramiczne, gonty bitumiczne oraz dachówki betonowe, jak i rodzaj paneli w określonych wielkościach, jak na przykład dachy, wykonane z grubej, ocynkowanej blachy.
Dach zgodny z założeniami projektu
Ze względu na materiał, z którego pokrycie dachowe jest wykonane, cały dach może być lekki, nieobciążający nadmiernie więźby dachowej, lub – jak to jest w przypadku dachówek ceramicznych i betonowych – ciężki, mocno opierający się o szkielet konstrukcji dachu, a co za tym idzie, bardziej go obciążający. W sytuacji wykorzystania tego typu materiału na poszycie należy wzmocnić więźbę dachową tak, by nie stwarzać zagrożenia ewentualnego osunięcia się części lub całości dachu do wnętrza, albo na zewnątrz budynku.
W momencie projektowania budynku należy wziąć pod uwagę rodzaj przewidywanego pokrycia dachowego, przestrzeń tuż pod nim, a także czynniki zewnętrzne w postaci zjawisk atmosferycznych występujących na terenie przewidzianym do budowy. Należy pamiętać, że ciężkie pokrycie dachu w postaci materiału ceramicznego lub betonowego będzie wymagało specjalnych wzmocnień, które zabezpieczą konstrukcję przed możliwymi, niekorzystnymi sytuacjami.