7 ważnych kwestii przy ubezpieczeniu dachu

białystok

Jeśli chcesz ubezpieczyć dach swojego domu, to musisz wiedzieć, że to świetny pomysł. Dzięki temu będziesz na pewno dużo spokojniejszy. Warto jednak, żebyś przed podpisaniem umowy zwrócił uwagę na 7 ważnych kwestii.

1. Co obejmuje ubezpieczenie?

Podstawową sprawą jest zakres ubezpieczenia. Musisz wiedzieć, w jakiej sytuacji dach jest pod ochroną – ulewy, huraganu, zawalenia się, gradu, pożaru, dewastacji itd. Różni ubezpieczyciele proponują różny zakres, więc koniecznie sprawdź, co dokładnie obejmuje ubezpieczenie, które chcesz wykupić.

2. Obowiązki właściciela domu

Niektóre ubezpieczenia zwracają uwagę też na konkretne obowiązki właściciela domu. Najczęściej należy do nich regularny przegląd dachu, który ma być dowodem jego aktualnej kondycji.

3. Co z piorunochronem?

Niektórzy ubezpieczyciele wymagają zainstalowania piorunochronu. To rozwiązanie, które skutecznie chroni dachy przed piorunami i związanymi z ich uderzeniami przykrymi konsekwencjami.

4. Czy można ubezpieczyć dach w budowie?

Niektóre firmy ubezpieczalnie umożliwiają także objęcie dachu ochroną już podczas jego budowy. Dzięki temu można go zabezpieczyć jeszcze przed ukończeniem inwestycji. Większość ubezpieczycieli jednak nie zgadza się na wykupienie polisy przed ukończeniem dachu.

5. Jak rodzaj konstrukcji oraz pokrycia wpływa na cenę ubezpieczenia?

Warto wiedzieć, że rodzaj konstrukcji ma dla ubezpieczyciela duże znaczenie. Konstrukcja palna jest obarczona większym ryzykiem tego, że zostanie uszkodzona np. na skutek pożaru, więc ubezpieczyciel najprawdopodobniej policzy drożej za jego ochronę.

6. W jakim wypadku nie dostaniesz wypłaty ubezpieczenia?

Zawsze koniecznie zapoznaj się z informacjami na temat tego, w jakich sytuacjach nie dostaniesz wypłaty ubezpieczenia. Błędy w konstrukcji, budowa niezgodna z przepisami i inne czynniki mogą przekreślić wypłatę.

7. Obowiązek czyszczenia rynien

Niektórzy ubezpieczyciele przywiązują dużą uwagę do obowiązku czyszczenia przez właściciela posesji rynien. Ich zapchanie może być uznane za poważny błąd w konserwacji.

Najnowsze wpisy

Menu