Przyroda fascynowała mnie od najmłodszych lat - z wykształcenia jestem leśnikiem i technologiem ochrony środowiska. Przygoda z fotografią przyrodniczą rozpoczęła się, kiedy przypadkowo w „Łowcu Polskim” (nr 1-5/91) natrafiłem na cykl artykułów autorstwa wybitnego fotografa przyrody Leszka Krzysztofa Sawickiego – późniejszego założyciela Związku Polskich Fotografów Przyrody.

W cyklu autor zachęcał do podjęcia własnych prób w tej dziedzinie fotografii, co zainteresowało mnie do tego stopnia, że w krótkim czasie nabyłem pierwszy aparat – popularnego w tym czasie Zenita, obiektyw 200mm z konwerterem i tak uzbrojony ruszyłem w teren. Nie zniechęcony pierwszymi niepowodzeniami wynikającymi zarówno z braku doświadczenia, jak i niedoskonałości sprzętu postanowiłem walczyć dalej i tak trwa to już kilkanaście lat. Obecnie fotografuję systemem Canona – lustrzankami cyfrowymi i analogowymi.

            Wraz z pasją fotograficzną pojawiło się zainteresowanie dziennikarstwem. Zacząłem współpracę z takimi magazynami jak: „Łowiec Polski”, „Przyroda Polska”, „Parki Narodowe”, „Las Polski”, „Brać Łowiecka”. Nieco później pojawiły się „Ptaki Polskie”, „Foto Natura” i „Sezon”. Od 1995r. należę do Związku Polskich Fotografów Przyrody.

            Fotografia przyrodnicza stała się dla mnie sposobem na życie – pasją, której poświęcam każdą wolną chwilę. Niezliczone godziny spędzone w ukryciach nad wodą, na bagnie, w lesie, na obrzeżach pól i łąk owocują wieloma spotkaniami z przyrodą, a każde to spotkanie jest wyjątkowe, niepowtarzalne i pozostawia niezapomniane emocje i wrażenia. No i oczywiście zdjęcia do oglądania których serdecznie zapraszam

Łukasz Łukasik